2011. december 9., péntek

A Kórlap-online tervezési dokumentációja

Az alábbi dokumentáció részlethez várom a véleményeket!

Bevezetés

A Kórlap 2005 decemberében jelent meg első ízben, mint a soproni Eötvös József Evangélikus Gimnázium és Egészségügyi Szakközépiskola iskolaújságja. Megjelenése A5-ös alakban, 16 oldal terjedelemben történt, kéthavonta. Már a kezdetkor magán hordozta egy igazi újság ismérveit, törekedtünk a rendszeres megjelenésre, a változatos írásokra, a minél szélesebb körben való terjesztésre. Már ekkor kialakultak az állandó rovatok, a későbbiekben cikksorozatok is megjelentek. A terjesztést maguk a szerkesztők és a publicisták végezték, becsületkasszás módszerrel, arra törekedve, hogy legalább az előállítási költség megtérüljön, melyet kezdetben az Intézmény magára vállalt. A lapnak voltak állandó, és eseti munkatársai. A rendszeresen publikálóknak lehetősége nyílt az Evangélikus Médiaműhelyek rendszeres látogatására, melyeken értékes tapasztalatokat és inspiráló erőt gyűjthettek a további munkához.
Az idő elteltével viszont az állandó írok elballagtak, leérettségiztek, folyamatos gond volt az alsóbb osztályokból történő utánpótlás megszervezése, állandó munkára bírása, inkább csak impulzusszerűen érkeztek írások, amik ellehetetlenítették a rendszeres megjelentést. Ezért több lapszám meg sem jelent, viszont a „félkész” újságok száma gyarapodott.
2011 tavaszán, majdnem friss csapattal indultunk Berekfürdőre, az aktuális Protestáns Médiaműhely helyszínére. Ekkor körvonalazódott bennünk az elképzelés, hogy a papíralapú lapszámokat fel kellene váltanunk elektronikus, konkrétan webes megjelenéssé; kiküszöbölve ezzel a terjedelmi korlátokat, azaz akkor jelenhet meg egy írás, amikor elkészül.
Jelen tervezési dokumentációban célul tűztük ki, hogy a Kórlap, mint közösségi médiaszolgáltató portálként működhessen a továbbiakban; az írott orgánum mellett színes fotók, videók leközlésére is teret nyújtva, valamint az olvasóközönség véleménynyilvánításának is lehetőséget adva korszerű keret közt, rendszeresen közvetíthessen az iskola szellemiségének megfelelő értéket, gazdagíthassa, színesíthesse az iskolai életet.
Tudatában annak, hogy a Kórlap terveink szerint webes platformra vált, nagyot szakít a hagyományokkal, a papíros újsággal. Céljaink között szerepel az értékmentés, így a régi lapszámokból újraközlünk igazi gyöngyszemeket, valamint igyekszünk felkeresni, a munkába bevonni egy-két alapító tagot is, valamint alkalomszerűen az értékesebb művekből papíralapú kiadványt is tervezünk.
A készülő webalkalmazás határait, a fent megfogalmazottak szem előtt tartva, első körben az alábbiakra helyezzük:
  •  különböző tartalmú és műfajú írások minőségi megjelentetése 
  •   fotók, fotósorozatok, videók közzététele, megtekinthetősége
  • a kínált médiatartalmakhoz való hozzászólás lehetősége
  •  közösségépítés
A tervezésében részt vesznek a leendő publicisták, régi diákok, a fejlesztést és a dokumentáció elkészítését Kóczán Krisztián végzi. A felelős kiadó és a tárhely szolgáltatója az Intézmény.



1. Helyzetelemzés

A rendszerfejlesztés első fázisa a helyzetelemzés. A kor igényeinek figyelembe vétele mellett, az újságírás, mint szakmában zajló munkafolyamatok elemzésével, interjúk készítésével az alábbi megállapításra jutottam.

1.1. Eseménytár

Az Intézmény éves ütemterve és a feladat-ellátási terve remek kiindulópont a tudósítások időben és előre történő megszervezéséhez. Egy újság egyik támpillére, hogy időben tájékoztat a különböző eseményekről, és a közelmúlt történéseit valamilyen formában megörökíti, közzé teszi. Az Intézmény éves ütemtervéből a diákélet mozzanatait kiemelve, azt kiegészítve a nem központi szervezésű eseményekkel, egy sajátos, a diákságot érdeklő eseménynaptár létrehozása válik lehetővé.

1.2. Médiatartalmak

A webes felületnek az alábbi médiatartalmakat kell tudnia a megfelelő módon kezelni.

1.2.1. Cikkek

A cikkek a publicisták Kórlapba szánt esetlegesen képpel vagy más médiával illusztrált, de alapvetően írásos és korrektúrázott műveit jelenti. Terjedelme a műfaj határozta tapasztalati korlát. Az értékközvetítés, mint fő feladat mellett nagy hangsúlyt fektetünk a minőségre, ezért az olvasó-szerkesztőre itt nagy felelősség hárul. Egy – már korrektúrázott – szövegről a szerzőnek kell döntenie, hogy az azonnali webes megjelenést választja, vagy a cikk minősége és időtállósága miatt az alkalmanként megjelenő nyomtatott példányba. Mindkét esetben a főszerkesztő hagyja jóvá a cikk megjelenését. Mint minden leközölt média, ehhez is lehet véleményt fűzni, illetve értékelni egy skálán, valamint ajánlani másoknak. (Az ajánlás nem más, mint a Facebook like-ja, vagy a Google+ +1 funkciója.)

1.2.2. Pályázati munkák, újraközlések

A pályázati munkák, újraközlések annyiban különböznek a cikkektől, hogy ezt a beküldő egy pályázatra készítette, és szeretné a produktumát itt is megmutatni. Ebben az esetben nem szükséges a korrektúra, hiszen egy már kész műről van szó, ami már megmásíthatatlan.

1.2.3. Fotók, rajzok

Fotók, illetve fotósorozatok közzétételére, valamint rajzok publikálására is biztosítson lehetőséget a felület, korrektúráról itt nincs értelme beszélni, viszont a főszerkesztő engedélyezi itt is a megjelenést. Természetesen ezek a médiák is ajánlhatóak, értékelhetőek, véleményezhetőek.

1.2.4. Videofelvételek

Korunk technikai lehetősége, és már igénye is a videofelvételen megörökített esemény. Ennek a portálon való elhelyezése ugyan úgy történik, mint fotóké, rajzoké, és ugyan azok a lehetőségek állnak a megtekintő számára, mint a korábbi médiatípusoknál.

1.3. A helyzetelemzés utáni követelményspecifikáció

A megoldandó feladat tehát egy olyan portálrendszerű felületen kezelt adatbázis fejlesztése, és az adatkinyeréshez szükséges funkciók megvalósítása, amely tartalmazza az Intézmény eseményeit, a tudósítók és a látogatók számára. Kezeli a korrektúra folyamatát, a publikált tartalmakat, hozzászólásokat, értékeléseket és ajánlásokat. Az eseménynaptár tájékoztató jellege mellett a tudósítók számára többletinformációkat tartalmazna arról, hogy ki képviseli a Kórlapot, ki interjúztat, ki ír élménybeszámolót, ki a fotós, esetlegesen a videofelvételt készítő. Röviden: a belső munkatársak számára előjegyzési naptárként, munkabeosztásnak is funkcionál. A közösségépítés terén a hozzászólások mellett a feliratkozások (e-mail, RSS csatornák) nyújtanak segítséget. A rendszernek támogatnia kell a rovatokat és a cikksorozatokat. (Ez utóbbi tulajdonképpen egy időszaki rovatnak felel meg.) A rovatoknak természetesen van rovatfelelőse, amit szintén tudnia kell a felületnek kezelni. Megvalósítandó folyamatok:
  •  a médiák feltöltése, korrektúráztatása, publikálása
  •  hozzászólások kezelése, moderálási lehetősége, spamszűrés
  • értékelések tárolása    rovatok, felelősök kezelése
  • az eseménynaptár kezelése
  • a szerepköröknek megfelelő jogosultságok biztosítása a munkatársak felé
  • állandó munkatársnak jelentkezők kezelése
Ezeken kívül a rendszernek elég rugalmasnak kell lennie ahhoz, hogy az időközben felmerülő ötletek és igényeket a lehető legkönnyebben és legszínvonalasabban tudja kiszolgálni.

A véleményeket előre is köszönöm, tisztelettel, 
Kóczán Krisztián

1 megjegyzés:

  1. Mivel közös munkánk eredménye a Krisztián tanár úrral, én is várom a hozzászólásokat.

    VálaszTörlés